Özgün ÜNLÜ
Bunu Paylaş
AŞAĞI KAYDIR
BLOG YAZILARINA DÖN
//BLOG YAZISI

YAZILIMCILARIN MÜHENDİSLİK ODASI NEDİR?

17 Şub 2019KATEGORİ :YAZILIM

Yazılımcıların Mühendislik Odası Nedir?

Yazılım Mühendislerinin Bağlı Oldukları Oda Hangisidir?

Elektronik aygıtların belirli işleri yapmasını sağlayan her programların tümüne yazılım denir. Genelde program kullanılacağı zaman çevre birimlerinden belleğe yükleme yapılmaktadır. Bilgisayarların çalışmasını sağlayan yazılımlardan olan işletim sistemi de belleğe otomatik olarak yüklenir. İşletim sistemi olmadan bilgisayar çalışmamaktadır. İşletim sistemleri de işlemcilere özgü olarak hazırlandığından dolayı uygulama programları da işletim sistemleri baz alınarak hazırlanır.

Bu şekilde devam eden döngünün esasında yazılım yatmaktadır. Yazılım tasarımını hazırlayan ve sisteme entegre ederek uygulanmasını sağlayan kişiye de yazılım mühendisi denmektedir. Hayatın her alanında kullanılan bilgisayarların ve teknolojik aletlerin de tasarlanması, geliştirilmesi ve oluşturulması da yazılım mühendisliğinin en önemli özelliklerindendir.


Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar ve Özellikleri Nelerdir?

Yazılım mühendislerinin tasarladığı yazılımlar; otomotiv, bankacılık ve telekomünikasyon gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bu doğrultuda müşteriler farklı tasarım isteyebilmektedirler. Dolayısıyla yazılım mühendisleri müşterilerden aldıkları bilgiler doğrultusunda tasarım ve analiz yaparlar. Programları yazar, test eder ve eksikliklerini gidermeye çalışırlar.

Yazılımı sorunsuz bir şekilde çalışır hale getirdikten sonra kullanım yönergesi hazırlayabilir ve kullanıcılara eğitim sunabilirler. Ayrıca yazılım mühendisliği yapmak isteyen kişiler tasarım yeteneğine sahip olmalı, fen ve matematik alanıyla ilgili, yeni fikirlere daima açık, dikkatli ve sabırlı olmalıdırlar. Çalışırken sürekli müşterilerle, programcılarla ve üst yönetimle iletişim içinde olduklarından yoğun tempoda çalışmaktadırlar.


Yazılım Mühendisleri Nerelerde Çalışabilir ve Hangi Odaya bağlıdır?

Yazılım mühendisleri özel sektörde çalışmanın yanı sıra kamuda da çalışabilmektedirler. Fikir üretmek ile alakalı iş yaptıklarından dolayı parasal sermayeye pek ihtiyaç duymamaktadırlar. Kendi işlerini kurabildikleri gibi işlerinin ilk yıllarında programcı olarak görev yapıp tecrübe kazanmaktadırlar. Yazılım mühendisleri mezun olduktan sonra Bilgisayar Mühendisleri Odasına üye olabilirler.

Yapılan açıklamalardan 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanununun 33. Maddesinde Türkiye’deki mühendis ve mimarlık yapan kişilerin ilgili Odaya üye olması zorunlu kılınmıştır. Üyelik; kamu personeli olarak çalışma durumunda ise tercihe bırakılmıştır. Sonuç olarak yazılım mühendisliği okuyan ve bu unvanı almaya hak kazanan kişiler Bilgisayar Mühendisleri Odasına kayıt yaptırmakta ve bu Oda üyeliğini taşımaktadırlar.

  • 1857
  • 0
Yorumlar ( 0 )
Yorum Bırakın

Attention! Please do not spam. Your comments will not be shown without approval by the administrator.

Uyarı! Lütfen anlamsız yorum bırakmayın. Yönetici tarafından onay almadan yorumlar gösterilmeyecektir.

01. Yazar Hakkında

Özgün ÜNLÜ

1991 yılında küçük bir şehir olan Akşehir'de doğdum. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım konusunda sürekli olarak kendimi geliştirmekteyim.

04.Instagram Paylaşımlarım

05. Kategoriler

06. Bağış

Lösev Bağış

Arkadaşlar Merhaba,

Ben kendim yerine bizlerden daha çok bağışa ihtiyaç duyan bu minik arkadaşlar için sizlerin yardımlarınızı bekliyorum. Tam olarak buradan bu minik arkadaşlarımıza yardım edebilirsiniz.

Sevgilerimle...

HAYALİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE HAZIR MISINIZ ?

İLETİŞİM
Kapat