Özgün ÜNLÜ
Bunu Paylaş
AŞAĞI KAYDIR
BLOG YAZILARINA DÖN
//BLOG YAZISI

SİTEMAP - SİTE HARİTASI NASIL OLUŞTURULUR?

10 Mar 2019KATEGORİ :YAZILIM

Sitemap - Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Sitemap, site haritalarının, site içi bağlantıların, alt sayfaların ve bu sayfaların bağlı olduğu ana sayfaların listelendiği XML uzantılı bir dosyadır. Bu dosya, site içi iletişimin daha kolay hale gelmesini sağlayan; site başlıklarının arama motorları tarafından daha kolay anlaşılmasına yardımcı olan bir SEO tekniğidir.


Site Haritaları Ne İşe Yarar?

Arama motorları, siteleri takip eden, site içeriklerini denetleyen botlara sahiptir. Bu botlar, herhangi bir siteye girdiğinde site içerisinde yer alan bilgiyi incelemeden önce site haritasını kontrol eder. Site haritasında yer alan başlıklar ve bu başlıklara bağlı alt başlıklardan aradığı konuyu bulursa siteyi arama sayfasında gösterir. Bu, saliseler içerisinde gerçekleşen bir olaydır. Site haritası olmayan bir sitedeyse botlar aranan anahtar kelimeyle ilgili bilgiyi site haritası olan sitelerde daha önce buldukları için söz konusu sitenin arama motorundaki sırası daha aşağılara düşer.


Sitemap - Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site haritası 3 şekilde hazırlanabilir: Otomatik Olarak, Online Ortamlarda ve Manuel Olarak.

Otomatik olarak site haritası hazırlamak, en çok tercih edilen yöntemdir. Bu yöntem daha çok wordpress, joomla gibi hazır sistemlerde kullanılmaktadır. Biz wordpress üzerinden gidelim. Wordpress kurulumu yapıldıktan sonra site sayfaları hazırlanır ve sonrasında site haritası oluştur, menüsünden otomatik olarak harita elde edilir. Bu, en kolay ve pratik yöntemdir.

Online ortamlarda site haritası oluşturmak, bir diğer yöntemdir. Bu yöntemde çevrimiçi web alanlarında kullanıcıya sunulan form kutucukları aracılığıyla site sayfalarının isimleri ve uzantıları girilerek site haritası oluşturulabilir.

Manuel olarak site haritası oluşturmak ise son ve en az tercih edilen yöntemdir. Çünkü bu yöntemde eklenilen her sayfada tekrar site haritası üzerinde elle değişiklik yapmak gerekecektir. Bazen unutulma, bazense hata yapma olasılığı doğacaktır. Bu işlemde, bir XML dosyası hazırlanarak bu dosya içerisine sayfa bağlantıları listelenmelidir.

  • 636
  • 0
Yorumlar ( 0 )
Yorum Bırakın

Attention! Please do not spam. Your comments will not be shown without approval by the administrator.

Uyarı! Lütfen anlamsız yorum bırakmayın. Yönetici tarafından onay almadan yorumlar gösterilmeyecektir.

01. Yazar Hakkında

Özgün ÜNLÜ

1991 yılında küçük bir şehir olan Akşehir'de doğdum. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım konusunda sürekli olarak kendimi geliştirmekteyim.

04.Instagram Paylaşımlarım

05. Kategoriler

06. Bağış

Lösev Bağış

Arkadaşlar Merhaba,

Ben kendim yerine bizlerden daha çok bağışa ihtiyaç duyan bu minik arkadaşlar için sizlerin yardımlarınızı bekliyorum. Tam olarak buradan bu minik arkadaşlarımıza yardım edebilirsiniz.

Sevgilerimle...

HAYALİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE HAZIR MISINIZ ?

İLETİŞİM
Kapat