Özgün ÜNLÜ
Bunu Paylaş
AŞAĞI KAYDIR
BLOG YAZILARINA DÖN
//BLOG YAZISI

ORİGAMİ ÇEŞİTLERİ

Origami Çeşitleri

Origami; yüzyıllardan beri Asya'da bilinen bir kağıt katlama sanatıdır. Origami sayesinde farklı teknikler kullanarak kağıtları katlamak ve üç boyutlu modellere dönüştürmek mümkün olmaktadır. Origaminin en büyük faydası, insanların matematik zekasını geliştirmesidir. Origami; ismi ve geliştirildiği kültür itibariyle Japonya'ya aittir. Ancak, origaminin Antik dönemden bu yana bilindiği tahmin edilmektedir. Origami; el becerisini ve üreticiliği ön plana çıkarmaktadır. Oru ve kami kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşan origami; katlanmış kağıt anlamı taşımaktadır. Origami sanatında kağıtları katlamak ve onlara şekil vermek için hiçbir şekilde makas, bıçak ve benzeri yardımcı aletlerden faydalanılmaz. Kağıtlar, özel teknikler sayesinde katlanmaktadır. Origami tekniklerinin hepsi Japonlara aittir. Matematiksel zekayı ve el becerisini geliştiren origami; genel olarak hobi amacıyla yapılmaktadır. Ancak, origami konusunda kendini geliştiren ve origami sanatçısı olan sayısız kişi bulunmaktadır. Turna kuşu modeli; origami türleri içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü, bu model, origamiyi temsil eden tipik semboller arasında bulunmaktadır. Turna kuşu figürü; uzun ve sağlıklı bir yaşamı temsil etmektedir. Turna kuşu modeline dair edebiyat türlerinde eserler verilmiştir. Doğayı canlandıran doğal figürler; origaminin içerisinde kendisine sıklıkla yer bulmaktadır. Bu figürler, Feng Shui felsefesinin ortak noktasıdır.


Origami Nasıl Yapılır?

Origaminin nasıl yapıldığına dair birçok farklı kaynakta görsel olarak açıklama bulmak mümkündür. Origamiyi uygulamak için tekniklerini bilmek yeterlidir. Origamide farklı katlama teknikleri bulunmaktadır. Katlama tekniklerine ters, vadi veya dağ isimleri verilmektedir. Örneğin, kuş modelinde kuş kaidesi gibi kanatlarını çırpan figür ortaya çıkmaktadır. Bu figürün yapım aşamaları, klasik origami kaidelerini ortaya çıkartmaktadır.


Modern Origami

Origami; klasik ve parçalı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Klasik origami, tek parça kağıttan yapılmaktadır. Klasik origamide çok fazla olmasa da iki veya üç parçanın kullanılmasıyla birçok eşya veya hayvan figürü yapılmaktadır. Parçalı origaminin bir diğer adı ise modüler origamidir. Birbirine benzer parçaların bir araya getirilmesiyle parçalı origami oluşturulur. Parçalı origamide hayvan veya eşya figürlerinden çok üç boyutlu geometrik figürler yapılmaktadır. Parçalı origamide parça sayısında hiçbir sınır yoktur. Parçalı origami; tak çıkar oyuncaklarına benzer. Kısacası, aynı parçalar kullanılarak sayısız farklı figür üretilir. Modern origamide genel olarak kare şeklinde kağıtlar kullanılmaktadır. Ancak, kağıt tipinde ve şeklinde herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Origaminin gelişme sürecine paralel olarak birçok farklı origami türü ortaya çıkmıştır. Pop-up origami, mimari origami, kirigami; modern origami türlerine örnek olarak verilebilir. Kirigami, diğer origami türlerinden farklıdır. Çünkü, bu türde, kağıt kesme sanatı uygulanmaktadır. Modern origami adı verilen origami şeklinde kesme ve yapıştırma eylemleri serbest bırakılmıştır. Bunun dışında, origami ve kirigami arasında farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin, kirigami simetrik olmasıyla bilinirken origami ise şekil yapma ve biçimlendirme sanatı olmasıyla öne çıkmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, modern origami, dünyaca ünlü bir sanattır. Origaminin kullanıldığı birçok alan bulunmaktadır.


Origami Türleri

Origaminin öne çıkan birçok türü bulunmaktadır.


Klasik Origami


Klasik Origami

Klasik origami; tek parça kağıttan yapılmaktadır. Ancak, en fazla iki veya üç kağıdın kullanıldığı klasik origami türleri de bulunmaktadır. Klasik origami sayesinde eşya ve hayvan figürlerinden başlayarak yaratıcılığın sınırlarına göre farklı modeller yapmak mümkün hale gelir. Klasik origamide, makas ve yapıştırıcı kullanılmaz. Tek parça kağıdın veya maksimum iki, üç parça kağıdın katlanması söz konusu olmaktadır. Klasik origamide hayvan figürlerinin çoğunlukta olması, Japon geleneğinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.


Parçalı Origami


Parçalı Origami

Parçalı origamide eşya ve hayvan benzeri klasik origami figürlerine rastlanmaz. Bu türde, birçok parça kağıt bir araya gelir. Bu kağıtların bir araya gelmesiyle üç boyutlu cisimler oluşturulur. Parçalı origaminin bir diğer adı, modüler origamidir. Ortaya çıkartılan farklı geometrik figürlerin birleştirilmesi ve oluşturulmasından dolayı bu türe parçalı origami adı verilmiştir.


Mimari Origami


Mimari Origami

Mimari origamide kesme, boyama ve yapıştırma serbesttir. Mimari origami, çoğu zaman krigamiyle karıştırılır. Ancak, mimari origami, simetrik olmadığından dolayı krigamiden farklı hale gelmektedir. Kısacası, mimari origami, zannedildiği gibi kesme işlemiyle yapılan krigami değildir. Mimari origamide tasarlanan mimarinin daha iyi gözükmesi için boyama işlemleri yapılmaktadır. Mimari origami sayesinde süs eşyalarının yapılması yaygın hale gelir.


Islak Origami


Islak Origami

Islak origamide, tasarlanan şeklin kağıda daha kolay verilebilmesi için kağıdın ıslatılması söz konusu olmaktadır. Islak origaminin ismi, ıslatma yönteminin kullanılmasından dolayı ortaya çıkmıştır. Diğer origami türlerinden tek farkı, bu türde suyun kullanılmasıdır.


Pop-Up Origami


Pop-up Origami

Bu origami türünde kesme, katlama, boyama, farklı kağıtlar kullanma, krigami gibi simetri zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu bağlamda, pop-up origaminin serbest ve özgür bir tür olduğundan rahatlıkla bahsedilebilir. Pop-up origami türlerine en çok masal kitaplarında rastlanmaktadır. Bu türde, origaminin ayakta kalması için başka bir kağıttan yardım almaya ihtiyaç duyulmaktadır.


Krigami


Krigami

Krigami; kağıda keserek şekil verilmesini sağlayan bi yöntemdir. Japon kültürü dışında da birçok kültürde çeşitli kağıt kesme sanatları bulunmaktadır. Ancak, en çok bilineni hiç şüphesiz Japon kültürünün bir öğesi olan origami olmaktadır. Origaminin temel formlarında katlanmış kağıdın makas veya farklı bir alet kullanılarak şekillendirilmesine krigami adı verilmektedir.


Origaminin Faydaları

Origaminin özellikle çocuklar üzerinde sayısız faydası bulunmaktadır. Okul öncesi dönemde veya ilkokul yıllarında çocuklara origami çalıştırması yapmanın çocuklar üzerinde olumlu etkilerinin olduğu yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Origami, belirli bir eylem sırasını tekrarlamaya yönelik olduğundan dolayı çocukların şematik öğrenmesine katkıda bulunmaktadır. Origamide başarılı olmak isteyen çocukların, origami yapan öğretmenin uyguladığı işlemleri dikkatlice takip etmesi ve aynı sırayla uygulaması gereklidir. Bunu gerçekleştirmek isteyen çocukların tüm dikkatlerini bu işe vermesi şarttır. Bu bağlamda, origami sayesinde küçük yaşlardaki çocukların konsantre olması ve dikkatini toplaması gibi faktörler ön plana çıkmaktadır. Origaminin bir diğer faydası ise çocuklara toplu öğrenme sağlamasıdır. Origami, 20 veya 30 kişilik gruplara, tek bir öğretmen tarafından rahatlıkla öğretilebilir. Bu sayede, origami, çocukların gruplar halinde bir şeyler öğrenmesini sağlar ve çocuklara takım çalışması yapmanın ne demek olduğunu öğretir. Origaminin çocuklara yönelik bir diğer faydası ise onlara geometrinin temel ilkelerini öğretmesidir. Origami sayesinde çocuklar, erken yaşlarda üç boyutlu şekiller oluşturma ve simetri gibi birtakım geometri kavramlarını öğrenme şansı yakalarlar. Origami eğitimi alan çocukların ilerleyen yıllarda geometri ve soyut matematik gibi konularda daha başarılı oldukları yapılan araştırmalar sonucunda belli olmuştur. Origaminin en büuük faydalarından birisi de, çocukların matematiksel becerilerini geliştirmesidir. Kesirler, çocukların anlamakta en çok zorlandığı konular arasında yer almaktadır. Origami sayesinde kesirler konusu rahatlıkla öğrenilebilir. Çünkü, kağıt katlama sırasında çeyrek ve yarım gibi kavramlar, sıklıkla kullanılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, origami sayesinde motor kasları ve bilişsel kaslar gelişir. Origami sayesinde küçük yaştaki çocukların el becerileri gelişmektedir. Kağıtların katlanması ve belirli bir sıranın izlenmesi, çocukların bilişsel gelişimlerinin sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, origami sayesinde çocukların el ve göz koordinasyonları da gelişmektedir. Origaminin sayısız çeşitleri, tüm bunların yapılmasına olanak sağlamaktadır.

  • 3824
  • 0
Yorumlar ( 0 )
Yorum Bırakın

Attention! Please do not spam. Your comments will not be shown without approval by the administrator.

Uyarı! Lütfen anlamsız yorum bırakmayın. Yönetici tarafından onay almadan yorumlar gösterilmeyecektir.

01. Yazar Hakkında

Özgün ÜNLÜ

1991 yılında küçük bir şehir olan Akşehir'de doğdum. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım konusunda sürekli olarak kendimi geliştirmekteyim.

04.Instagram Paylaşımlarım

05. Kategoriler

06. Bağış

Lösev Bağış

Arkadaşlar Merhaba,

Ben kendim yerine bizlerden daha çok bağışa ihtiyaç duyan bu minik arkadaşlar için sizlerin yardımlarınızı bekliyorum. Tam olarak buradan bu minik arkadaşlarımıza yardım edebilirsiniz.

Sevgilerimle...

HAYALİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE HAZIR MISINIZ ?

İLETİŞİM
Kapat