Özgün ÜNLÜ
Bunu Paylaş
AŞAĞI KAYDIR
BLOG YAZILARINA DÖN
//BLOG YAZISI

GTA (GRAND THEFT AUTO) TARİHİ

13 Mar 2019KATEGORİ :OYUNLAR

GTA (Grand Theft Auto) Tarihi

GTA, Rockstar Games tarafından oluşturulan video oyun serisidir. Şu an 5 adet seriden oluşur. GTA’nın ilk serisindeki oyunlar; BMG İnteractive ve Rockstar North aracılığıyla piyasaya sürüldü. Serilerin toplamında 10 adet oyun ve 4 adet genişleme paketi mevcut. Oyunların yayınlanma platformları; PS2, PSX, PC, PS3, PSP, XBox, Xbox360, DS, Mac, Android, İPhone, GBC, GBA’dır.

Grand Theft Auto’nun dünya genelinde almış olduğu çeşitler ödüller var. Video oyunları arasında en iyi ses oyuncusu ödülü GTA San Andreas’a, en iyi oyun içi film müziği ödülü GTA IV’e, en başarılı eğlence lansmanı ödülü de yine GTA IV’e layık görüldü.

Oyunların hikayesi genelde büyük şehirlerde yaşanır. Kullanıcı, organize suçlardaki herhangi bir suçlu görevini üstlenir. Suçlu figüre çeşitli görevler yüklenir. Verilen görevler arasında suikast ve diğer suçlar mutlaka bulunur. Aynı zamanda taksi sürüşü, yangın söndürme, sokak yarışı vb. maceracı görevler de yüklenir. GTA’da oyuncu üstlenmek istediği görevleri seçenekler aracılığı ile kendisi belirleyebilir. Oyuncu şehrin her yerinde dolaşabilir. Şehrin her tarafını dolaşabilmek için; görevlerin tamamlanıp, kilitlerin açılması gerekir.


GTA I


GTA 1

1997 yılında piyasaya çıktı. PlayStation, PC, Game Boy Color gibi platformlar için uygundur. Oyunun geçtiği şehirler; Liberty City, San Andreas ve Vice City.

London 1969; Playstation ve PC platformları için Londra’daki bir genişleme paketidir.

London 1961; London 1969’un gelişmiş versiyonudur. Sadece PC için uygundur ve ücretsiz olarak oynanabilir.


GTA 2


GTA 2

1999 yılında piyasaya çıktı. PlayStation, Dreamcast, PC ve Game Boy Color için uygundur. Oyunda geçen şehir Anywhere tamamen kurgusaldır. Başlığında Romen Rakamı bulunmayan tek GTA oyunudur.


GTA III


GTA 3

GTA oyunları arasında ilk gişe rekoru kıran GTA III oldu. Oyundaki katiller birbirleri ile kenetlenmiş durumdadır. Diğer serilerden farklı olarak; katiller kronolojik sırayla serbest bırakılmadı.

Grand Theft Auto III (2001): New York şehrinde geçer. Kurgusal olarak Liberty City de yer alır. Çok oyunculu mod devre dışı bırakıldı.

Grand Theft Vice City (2002): Vice City şehrinde geçer. 2001’in devamı niteliğindedir.

Grand Theft Auto Advance (2004): 2002 versiyonunun biraz değiştirilmiş halidir. Liberty City’de geçer.

Grand Theft Auto San Andreas (2004): San Andreas; Los Angeles, San Francisco ve Las Vegas şehirlerinde geçer. Oyun ve oyuncular adına daha çok kişiselleştirme seçenekleri bulunur.

Grand Theft Auto Liberty City Stories (2005): 1998’de Liberty City’de geçer. PlayStation ve PS2 için ayarlanmıştır.

Grand Theft Auto Vice City Stories (2006): Lance Vance’nin erkek kardeşi Vic; burada asıl kahramandır. Vice City’de geçer. PSP ve PS2 için uygundur.


GTA IV


GTA 4

Grand Theft Auto IV (2008): Yeniden tasarlanan Liberty City’de geçer. Çoklu oyuncu modu, yeni oyun mekaniği, ve umut dolu kahraman Nico Bellic oyunun farkını ortaya koymuştur. Xbox 360, PS3 ve PC platformlarına uygundur.

The Lost and Damned (2009): Bu bölüm Xbox 360 için piyasaya girdi. İndirilebilir özelliktedir. Liberty City’de kuruldu. Nisan 2010’da PC ve PlatStation 3’te uygun hale getirildi.

Gay Tony Ballad (2009): GTA IV’deki DLC ikinci bölüm için oluşturuldu. Kahramanlar Gay Tony ve Luis Lopez. Liberty City’de geçer. PC ve PlayStation 3 için uygun.

Grand Theft Auto Chinatown Wars (2009): GTA IV ve Liberty City Triad’larına önem veren bir oyundur. Kahraman Huang Lee, öldürülmüş Triad patronunun oğludur. En son sürümde PSP ve IPhone platformları da piyasada yer aldı.


GTA V


GTA 5

Grand Theft Auto V (2013): Piyasadaki en son sürümdür. Açık uçludur. Tek oyunculu ve çok oyunculu olmak üzere iki modda oynanabilir. PlayStation 3 ve Xbox 360 adına piyasaya sürüldü.

  • 820
  • 0
Yorumlar ( 0 )
Yorum Bırakın

Attention! Please do not spam. Your comments will not be shown without approval by the administrator.

Uyarı! Lütfen anlamsız yorum bırakmayın. Yönetici tarafından onay almadan yorumlar gösterilmeyecektir.

01. Yazar Hakkında

Özgün ÜNLÜ

1991 yılında küçük bir şehir olan Akşehir'de doğdum. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım konusunda sürekli olarak kendimi geliştirmekteyim.

04.Instagram Paylaşımlarım

05. Kategoriler

06. Bağış

Lösev Bağış

Arkadaşlar Merhaba,

Ben kendim yerine bizlerden daha çok bağışa ihtiyaç duyan bu minik arkadaşlar için sizlerin yardımlarınızı bekliyorum. Tam olarak buradan bu minik arkadaşlarımıza yardım edebilirsiniz.

Sevgilerimle...

HAYALİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE HAZIR MISINIZ ?

İLETİŞİM
Kapat