Özgün ÜNLÜ
Bunu Paylaş
AŞAĞI KAYDIR
BLOG YAZILARINA DÖN
//BLOG YAZISI

GOOGLE'DA ETKİN ARAMA NASIL YAPILIR?

Google'da Etkin Arama Nasıl Yapılır?

Arama motorlarının insan hayatındaki rolü büyüktür. Akıllı telefonlar yoluyla internet dünyasının insan hayatının tam içerisine girmesine paralel olarak arama motorlarında etkili bir şekilde arama yapmanın önemi artmıştır. Zaman, her insan için büyük önem taşıyan bir kriterdir. İnsanların ihtiyaç duydukları bilgiye ulaşmasını sağlamak için Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında kendilerini en kısa yoldan sonuca ulaştıracak arama yöntemlerini bilmeleri gereklidir.


Google'da Etkili Arama Yöntemleri

Google; herkesin bildiği üzere dünyanın en çok kullanılan arama sitesidir. Google öncesi yani arama motorlarının olmadığı bir dönemde internet dünyası, terkedilmiş bir kasaba niteliğine sahipti. O dönemde, insanlar girmek istedikleri sitenin adresini bilmek zorundaydılar. Bunun dışında, portal adı verilen sitelerden link alınması gerekliydi. Ancak, Google sayesinde insanlar bu dertten kurtulmuşlardır. İnsanlar, aramak istedikleri bilgiyi Google'a en basit haliyle yazarak o bilgiyle alakalı en temel şeyleri öğrenme ayrıcalığına eriştiler. Google, önceden indexlediği bilgileri, insanların karşısına getirmektedir. Google şirketinin kuruluşu 1998 yılına dayanmaktadır. Google arama motorunun ilk kurulduğu zamanlarda beta aşamasında olmasına rağmen Google'ın günde 10.000 arama sorgusuna yanıt verdiği bilinmektedir. Google'ın getirdiği ilgili arama sonuçları, bu dönemde basının ilgisini çekmiştir. Google, aynı yıl içerisinde PC Magazine dergisi tarafından en etkin arama motoru seçilmiştir. Google'ın bu başarısını sağlayan birtakım etmenler söz konusudur. Google; etkin bir şekilde kullanıldığı takdirde insanların hayatını tümden değiştirecek özelliklere sahiptir.


Google'da Etkin Arama Yapmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Google'da etkili arama yöntemlerinin bilinmesi önemli bir konudur. Google'da yalnızca arama yapmak isteyenlerin dışında yaptığı iş dolayısıyla sürekli Google'da arama yapmak zorunda olanların etkili arama yöntemlerini bilmesi bir zorunluluktur. Google arama yöntemleriyle alakalı olarak bilinmesi gereken ilk şey; Google'ın arama yaparken anahtar kelimeleri kullanıyor olduğudur. İnsanların arama sırasında aramak istedikleri kelimeyi doğru yazması ve mümkün olduğu kadar çok kelime kullanması gereklidir. Bu sayede, arama yapılan konuyla alakalı olmayan siteler insanların karşısına çıkmayacaktır. Bunun dışında, Google'da arama yapılırken aranılan kelimenin tırnak içerisine alınması gerekmektedir. Örneğin, "en zengin futbol takımları" şeklinde bir arama yapılacaksa ve sitede kelimelerin tam olarak bu şekilde çıkması talep ediliyorsa, arama sırasında tırnak işaretinin kullanılması gerekmektedir. Tırnak işareti sayesinde aranılan yazı, arama sonuçlarında olduğu gibi çıkmaktadır. Buna ek olarak, aranılan kelimelerin çoklu değil de tekli olarak yazılması gerekmektedir. Google, arama sırasında büyük veya küçük harf ayrımı yapmamaktadır. Bu yüzden, arama yapmak isteyenlerin kelimeleri dilediği gibi yazması tavsiye edilir. Bunun dışında, arama sırasında çıkmasının istenmediği kelimeler varsa - işareti konulmalıdır. Örneğin, video arayanların -Youtube yazarak aratması, video sonuçlarında Youtube sitesinin çıkmayacağını ifade etmektedir. Tüm bunların dışında, Google görsellerde doğru ve güncel sonuçlar çıkması için aramaları özelleştirme seçeneği yer almaktadır. Google aramaları sırasında aramalar ne kadar özelleştirilirse, o kadar etkili sonuçlar ortaya çıkar. Bunun dışında, Google'da dosya araması yapmak mümkündür. Aranılan dosyayı sadece bir tık yardımıyla indirmek oldukça basittir. Bunu yapabilmek için aranılan kelimenin yanına filetype:pdf komutu getirmek gerekmektedir. Bu şekilde yapılan bir aramanın sonucunda ortaya çıkan tüm sonuçlar, kişiyi doğrudan pdf dosyasına ulaştıracaktır. Bunun dışında; pdf, doc, docx, ppt, rtf tarzında farklı dosya formatlarını aramak da mümkündür. Bunun için yapılması gereken tek şey, filetype: yazarak iki noktadan sonraki kısıma istenilen dosya türünü yazmaktır. Google'da etkili arama yapmak, hedefe ulaşılması açısından büyük önem taşıyan bir eylemdir.

  • 2381
  • 0
Yorumlar ( 0 )
Yorum Bırakın

Attention! Please do not spam. Your comments will not be shown without approval by the administrator.

Uyarı! Lütfen anlamsız yorum bırakmayın. Yönetici tarafından onay almadan yorumlar gösterilmeyecektir.

01. Yazar Hakkında

Özgün ÜNLÜ

1991 yılında küçük bir şehir olan Akşehir'de doğdum. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım konusunda sürekli olarak kendimi geliştirmekteyim.

04.Instagram Paylaşımlarım

05. Kategoriler

06. Bağış

Lösev Bağış

Arkadaşlar Merhaba,

Ben kendim yerine bizlerden daha çok bağışa ihtiyaç duyan bu minik arkadaşlar için sizlerin yardımlarınızı bekliyorum. Tam olarak buradan bu minik arkadaşlarımıza yardım edebilirsiniz.

Sevgilerimle...

HAYALİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE HAZIR MISINIZ ?

İLETİŞİM
Kapat