Özgün ÜNLÜ
Bunu Paylaş
AŞAĞI KAYDIR
BLOG YAZILARINA DÖN
//BLOG YAZISI

FOOTBALL MANAGER 2019

21 Mar 2019KATEGORİ :OYUNLAR
ETİKETLER : OYUN  KONSOL OYUNLARI  BİLGİSAYAR OYUNLARI  FOOTBALL MANAGER 2019  MENAJERLİK OYUNLARI 

Football Manager 2019

Dünyaca ünlü menajerlik oyunu Football Manager serisinin 2019 versiyonu; önceki versiyonlarına kıyasla birtakım yenilikler barındırmaktadır. Football Manager 2019; futbol gibi dünyanın her yerinde sevilen bir spor dalında gerçek bir menajerlik deneyimi yaşamak isteyenlere bu imkanı fazlasıyla sunmaktadır. Football Manager 2019, çok ayrıntılı olmasından dolayı oyunculara hayal edemedikleri bir dünyanın kapısını aralamaktadır.


Football Manager 2019'un Özellikleri

Football Manager 2019 serisinde, önceki versiyonlarda olduğu gibi oyuncunun kendi fotoğrafını çekip karakterini yansıttığı ekrana eklemesi mümkün olmaktadır. Bunun dışında, oyunda yer alan takımlar konusunda sonsuz bir alternatifin var olduğu söylenebilir. Öyle ki, oyuncular memleket takımlarını dahi bu oyunda bularak oyuna o takımla başlayabilirler. Football Manager 2019'da önceki versiyonlarda olduğu gibi oyunun içerisinde müzik yoktur. Oyun oynamak isteyenler, arka fonda kendi müziklerini açarak oyuna heyecan katabilirler. Ana menüye gelindiğinde oyuncuları dört farklı mod karşılamaktadır. Kariyer moduna ek olarak sırasıyla Fantezi Draftı, Online Kariyer ve Bir Kulüp Yarat modları yer almaktadır. Football Manager 2019 içerisinde yer alan Kariyer modu, çoğu oyuncunun alışık olduğu bir moddur. Oyuncu, bu modda, takımını seçer ve kariyerine başlar. Fantezi Draftı isimli modda ise oyuncular, çevrim içi bir oyun açarak arkadaşlarını oyuna davet ederler. Oyunun dördüncü modu olan Bir Kulüp Yarat modunda ise oyuncular, kendi takımlarını kendileri yaratırlar. Football Manager 2019 oyununun en önemli özelliklerinden birisi ise, oyuncuların menajerlik tarzlarını seçme imkanlarının olmasıdır. Oyuncular, diledikleri takdirde antrenman uzmanı olabilirlerken istedikleri takdirde ise taktik uzmanı bir menajer olma şansına erişirler. Football Manager 2019, detaylı bir oyun olduğu için bu oyunda arayüz kalitesi önemli bir yer tutmaktadır. Oyunda oldukça karışık bir biçimde yer alan mekaniklerin güzel bir arayüz sayesinde oyuncuları cezbedecek hale getirildiğinden rahatlıkla bahsedilebilir. Oyun içerisinde bol miktarda sekme bulunmaktadır. Football Manager 2019'un en önemli özelliklerinden birisi ise hiç şüphesiz Türkçe dil desteğine sahip olmasıdır.Football Manager 2019'un Yenilikleri

Football Manager 2019 içerisinde yer alan en önemli yeniliklerden birisi, antrenmanlar olarak gözükmektedir. Bu oyunda antrenmanlar, diğer versiyonlara kıyasla çok daha detaylı ve gerçekçi olmuştur. Kısaca ifade etmek gerekirse, oyunda 11 farklı kategoride 40'tan daha çok sayıda antrenman yer almaktadır. Hücum veya defans antrenmanlarına ek olarak takım içerisindeki bağı güçlendirmeye ve iletişimi arttırmaya yönelik antrenmanlar mevcuttur. Oyuncular, antrenmanlar esnasında kendi takımlarındaki kaleciler ve diğer oyuncuların birbirlerine karşı oynamasına tanık olmaktadır. Bu sayede, takımdaki her oyuncu, savunma veya hücum fark etmeksizin farklı bir özelliğini geliştirmektedir. Antrenmanların sonuçlarına göre oyuncular ile iletişim kurarak, onları uyarmak veya takdir etmek mümkün olmaktadır. Football Manager 2019'un bir diğer yeniliği ise taktikler konusunda olmuştur. Günümüz futbol dünyasında en çok kullanılan taktiklere oyun içerisinde harfiyen yer verilmiştir. Örneğin, Liverpool takımının bu sezonki taktiği olarak bilinen Gegenpressing; Barcelona ve Manchester City takımlarının yıllardan bu yana kullandığı taktiği olan Tiki-Taka gibi taktikler, oyun içerisinde güncel halleriyle yer almaktadırlar. Buna ek olarak, taktikler üçe ayrılmıştır. Takımlar; top kendilerindeyken, top rakipteyken ve geçiş oyununda olmak üzere üç farklı durumda taktikler belirleyebilmektedirler. Football Manager oyununun, en önemli özelliklerinden birisi ise oyunda yapay zekanın gelişmişliğinin üst seviyede olmasıdır. Tepki seçeneklerinin varlığı ve gerçekliği, oyuna farklı bir hava katmaktadır. Bunun dışında, Football Manager serisini daha önce hiç oynamamış olanlar, direkt olarak bu seriden başlayabilirler. Çünkü, oyun, amatör menajerlere çok fazla yardımcı olmaktadır.


Kişisel Yorumum

Football Manager ilk çıktığı zamandan beri (2005) düzenli olarak her sene oynamaktayım. Oyunun müthiş derecede geliştiğini söyleyebilirim. Düğmelerle 2 boyutlu zamandan 3 boyutlu futbola geçmek ne kadar zor olsa da geçtikten sonra tekrar o düğmeleri görmekten zevk almadığımı farkettim. Şimdi düşünüyorum da saatlerce o düğmelerin gol atmasını beklerdik, şimdi ise gelişen motoruyla gerçek futbol keyfi yaşıyoruz. Bu sene de her zamankinin üstüne kattı Football Manager ve eğlenceli olmaya devam ediyor. Mutlaka tavsiye ederim, sevgiler...

  • 364
  • 0
Yorumlar ( 0 )
Yorum Bırakın

01. Yazar Hakkında

Özgün ÜNLÜ

1991 yılında küçük bir şehir olan Akşehir'de doğdum. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım konusunda sürekli olarak kendimi geliştirmekteyim.

02. Son Blog Yazıları

03. Etiketler

04.Instagram Paylaşımlarım

05. Kategoriler

06. Bağış

Lösev Bağış

Arkadaşlar Merhaba,

Ben kendim yerine bizlerden daha çok bağışa ihtiyaç duyan bu minik arkadaşlar için sizlerin yardımlarınızı bekliyorum. Tam olarak buradan bu minik arkadaşlarımıza yardım edebilirsiniz.

Sevgilerimle...

HAYALİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE HAZIR MISINIZ ?

İLETİŞİM
Kapat