Özgün ÜNLÜ
Bunu Paylaş
AŞAĞI KAYDIR
BLOG YAZILARINA DÖN
//BLOG YAZISI

EN TEHLİKELİ BİLGİSAYAR VİRÜSLERİ BİZİ NASIL ELE GEÇİRİYOR ?

19 Mar 2019KATEGORİ :YAZILIM

En Tehlikeli Bilgisayar Virüsleri Bizi Nasıl Ele Geçiriyor ?

Bilgisayar dünyasının belki de en büyük problemidir virüsler. Dijital dünyamızın en büyük hastalığı ve sahip olduğumuz kişisel bilgilerin en büyük düşmanıdırlar.Temel olarak bir yazılım olan bilgisayar virüsleri, kötü amaçlı kişiler tarafından kodlanarak onların istediği gibi şekillendiriliyor ve kimi zaman bilgisayarları kullanılmaz hale getirdiği bile oluyor.

Başlangıçta ilk bilgisayar virüsü olarak bilinen Morton Worm, 1988 yılında kayıtlara geçmişti. Morton Worm binlerce bilgisayarı ele geçirdiğinde, bunun aslında her şeyin başlangıcı olduğunu bilmiyorduk. Kötü amaçlı yazılımcılar tarafından oluşturulan virüsler, kişisel bilgisayarları ele geçirmenin ötesinde dünya ekonomisine zarar verecek boyutlara ulaştı.En Tehlikeli Bilgisayar Virüsleri Bizi Nasıl Ele Geçiriyor ?

Bilgisayar virüsleri genel olarak internet üzerinde yaptığımız gezintiler, ne olduğunu bilmeden tıkladığımız bir link veya e-posta mesajlarında aldığımız ekler vasıtasıyla yayılmaktadır. Bu yüzden internette gezinrken çok dikkatli olmalı, bilmediğiniz ve güvenilir olmayan bir kaynaktan dosya indirmeye çalışmamalısınız. Bilgisayarınız için en son güncellemeleri almalı ve antivirüs programları ile bilgisayarınızı korumaya çalışmalısınız.

Bilgisayarınızı ve kişisel verilerinizi ne kadar korumaya çalışşsanız da, bazen öyle sinsi virüslerle karşı karşıya kalırsınız ki, bilgilerinizi korumak için hiçbir çareniz olmayabilir. İşte o virüslerden bazıları :


1. Code Red

Bilgisayar sunucularına saldıran bu virüs, 2001’de ortaya çıktı. Birçok bilgisayara yayılan virüs, Beyaz Saray’a saldırmak için kullanıldı ve maddi kayıplara yol açtı.

2. I Love You

E-posta yoluyla yayılan bu zararlı yazılım, kendini bir aşk mektubu olarak gösteriyor. Mektubu okuyan kişinin bilgisayarını ele geçirip listesinde bulduğu herkese de kendisini gönderiyor.

3. Conficker

2008’de ortaya çıkan bu virüs, milyonlarca ülkeyi etkisi altına aldı. Güvenlik önlemlerinin yeterince alınmadığı bilgisayarları ele geçiriyor ve onlar için bir tehdit oluşturuyor.

4. Sircam

2001 yılında ortaya çıkan Sircan virüsü, ele geçirdiği bilgisayarda dosyalardaki özel bilgileri çalıyor. Bu bilgileri kişinin listesindeki isimlere göndererek sanal güvensizlik ortamı oluşturuyor.

5. Storm Worm

Trojan virüsü olan olan bu yazılım, sahte haber başlıkları ile yayılmaya başladı. Bilgisayarları uzaktan kontrol edebilen bu virüs, e-posta yoluyla yayılıyor.

  • 862
  • 0
Yorumlar ( 0 )
Yorum Bırakın

Attention! Please do not spam. Your comments will not be shown without approval by the administrator.

Uyarı! Lütfen anlamsız yorum bırakmayın. Yönetici tarafından onay almadan yorumlar gösterilmeyecektir.

01. Yazar Hakkında

Özgün ÜNLÜ

1991 yılında küçük bir şehir olan Akşehir'de doğdum. Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım konusunda sürekli olarak kendimi geliştirmekteyim.

04.Instagram Paylaşımlarım

05. Kategoriler

06. Bağış

Lösev Bağış

Arkadaşlar Merhaba,

Ben kendim yerine bizlerden daha çok bağışa ihtiyaç duyan bu minik arkadaşlar için sizlerin yardımlarınızı bekliyorum. Tam olarak buradan bu minik arkadaşlarımıza yardım edebilirsiniz.

Sevgilerimle...

HAYALİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYE HAZIR MISINIZ ?

İLETİŞİM
Kapat